Muzica

Educația muzicală ar trebui să fie o componentă de baza a formării armonioase a unui copil.Studiul muzicii ne dezvoltă gândirea abstractă, creativitatea, imaginația, ne relaxează și totodată ne face să fim mai atenți la detalii.

Sectia de muzica

Colegiul de Artă “Carmen Sylva” vă pune la dispoziție o gamă largă și variată de cursuri de specialitate muzicală. Cadre didactice competente, oameni entuziaști, răbdători, prietenoși și binevoitori îi așteaptă pe viitorii micuți artiști să cunoască și să înțeleagă frumoasa lume muzicală prin intermediul orelor de specialitate :

• teoria muzicii,
  • forme muzicale,
  • armonie,
  • istoria muzicii,
  • ansambluri corale și orchestrale,
  • corepetiție,

Mai apoi să ia contact, în mod individual, cu instrumentul dorit în clase special amenajate.
Până în clasa a II-a oferim ore de pian și vioară, începând cu clasa a III-a elevii pot opta pentru violoncel sau violă, iar din clasa a V-a se adaugă ofertei educaționale și instrumentele de suflat (flaut, clarinet, oboi, fagot, corn, trompetă), percuția și chitara clasică.
Începând cu clasa a IX-a, odată cu dezvoltarea fizică, doritorii pot lua și lecții de canto clasic sau muzică tradițională românească.

Sectia de muzica

Concertele de Craciun ale colegiului “Camen Sylva” 17,18,19 dec 2017

Concertele de Craciun susținute de elevii Colegiului “Camen Sylva” pe datele de 17, 18 si 19 decembrie ,

în colaborare cu Filarmonica “Paul Constantinescu” din Ploiesti.