Eveniment de exceptie

Eveniment de exceptie, la Colegiul de Arta „Carmen Sylva” – Ziarul Prahova

Luiza Rădulescu Pintilie


În urmă cu câteva seri, dascălii şi elevii Colegiului de Artă „Carmen Sylva” din Ploieşti au trăit unul dintre acele momente care, fără nicio îndoială, trec dincolo de o generaţie, rămânând înscrise, de drept, în istorie. Continuându-se modernizarea unei instituţii de învăţământ care s-a impus deja în elita învăţământului artistic românesc, la colegiul amintit a fost inaugurată o „Sală studio”, ce va găzdui, periodic, recitaluri ale elevilor ce se pregătesc în domeniul muzical şi miniexpoziţii ale celor care studiază artele vizuale. O veche sală de sport, transformată complet prin implicarea societăţilor Lukoil şi Weatherford, adăposteşte acum un valoros pian, fiind înnobilată de conferirea patronajului spiritual al unui fost dascăl al şcolii – muzicianul Huba Bertalan. În acelaşi context, şi sala de festivităţi a instituţiei a primit numele unui alt apreciat dascăl-artistul plastic şi profesorul Sergiu Rugină.
Mai mult decât o atribuire de nume, evenimentul inaugural la care ne referim a prilejuit emoţionanta rememorare a personalităţii şi activităţii unor profesori de vocaţie, care au marcat pregătirea şi destinul multor generaţii de foşti elevi-artişti şi, cu siguranţă, rămân un simbol şi pentru cei care le urmează. Cu emoţie şi cu recunoştinţă au vorbit despre cei doi mari profesori directorul colegiului, prof. Tereza Sandu, inspectorul şcolar Rodica Georgescu, prof. Marcel Bejgu şi prof. Mihai Cochinescu, rememorând amintiri din vremea când ei înşişi au fost privilegiaţi să se afle în preajma maeştrilor Huba Bertalan şi Sergiu Rugină. Iar încărcătura specială a momentului a fost rotunjită şi de prezenţa în sală a fiicei profesorului Huba Bertalan, dar şi de recitalul extraordinar susţinut de actuali elevi ai colegiului: Ana Maria Beciu, Antonia Tudose, Bianca Stănescu, Cristiana Nichifor, Ioana Irimescu, Tudor Cioceanu, Iulia Reitu, Alexandra Reitu, Andrei Rohat, Trio-urile de chitară şi fagot. Performanţele acestora au fost aplaudate nu o dată în ţară şi în străinătate, fiind într-un fel cel mai frumos omagiu adus dascălilor care au dat şi continuă să dea valoare acestei şcoli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top