LECŢIA DE ZBOR ŞI LUMINĂ

DE ZIUA CULTURII NAŢIONALE, LECŢIA DE ZBOR ŞI LUMINĂ. Un grup de elevi ai şcolii noastre vor fi prezenţi la Sala Europa din Ploieşti, mâine, 15 ianuarie 2015, ora 12,00, de Ziua Culturii Naţionale. Tot cu acest prilej a fost invitat să conferenţieze scriitorul Ioan Mihai Cochinescu, profesor al colegiului nostru, care a postat pe pagina sa de facebook: "Primăria Municipiului Ploieşti m-a invitat să vorbesc unui public frumos mâine, ora 12,00, la Sala Europa, de Ziua Culturii Naţionale, adică de ziua genialului nostru poet Mihai Eminescu. Mi-am ales acest titlu :"Lecţia de zbor şi lumină: Constantin Brâncuşi şi George Enescu". Se împlinesc în acest an 140 de ani de la naşterea marelui sculptor şi 135 de ani de la naşterea ilustrului compozitor. Mâine vă aştept cu drag să încercăm să desluşim o primă lecţie pe care ne-au oferit-o cu generozitate cei doi geniali maeştri de zbor şi lumină." Vor cânta elevii: Ana Raicu – vioară (profesor: Nicolae Comăniţă) – ”Serenada” de Mircea Chiriac; Maria Alexandra Sinu – pian (profesor: Marilena Cochinescu) – ”De-a joaca” de Doina Rotaru Nemteanu; Florin Nae – canto clasic (profesor: Robert Marcaş) – ”Peste vârfuri” de Doru Popovici; Ştefania Istrate – flaut (profesor Alina Papară) – ”Dansul vrăjitoarelor” de Petre Elinescu. Profesor corepetitor: Cristina Ionescu. Felicitări şi succes, tuturor! 

http://www.ploiesti.ro/13a.01.2016.php

https://www.facebook.com/centruldeculturaprahova

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top