”Restoring Respect through Music Education”

 

 Colegiul de Artă ”Carmen Sylva” își continuă activitatea în cadrul proiectului co-finanțat prin programul Erasmus  ”Restoring Respect through Music Education”.

În ultimele luni ale acestui an școlar, profesorii implicați în program au susținut lecții prin care au încercat să folosească educația muzicală ca mijloc pentru promovarea interculturalismului , drepturile omului și cetățenia activă, dar și pentru dezvoltarea unor abilități de comunicare care să permită conexiunea emoțională dintre elevi și dintre elevi și profesori.

Profesorii,  conștienți de impactul muzicii asupra integrării tuturor elevilor și coeziunii grupului, au realizat activități diverse (Cross-curricular music; Music can express your emotion; Music therapy for SEN students; Music and dance around the world; A musical journey; An orchestra without instruments; The Conductor; Sing me the world, etc) care pot reprezenta un model pedagogic  atât pentru partenerii din proiect, cât și pentru alți profesori care se confruntă cu excluderea sau marginalizarea  unor elevi la clasele lor. Elevii au fost încurajați să fie creativi, să-și exprime emoțiile, să colaboraze și să interacționeze, muzica fiind cea care permite transcederea oricăror diferențe culturale, rasiale, religioase, etc.

Scroll to top